TAJB226K020RNJ
Manufacturer:
Kyocera AVX
Mfr.Part #:
TAJB226K020RNJ
Datasheet:
Description:
Tantalum Capacitors CASE-B-3528 SMD/SMT 22 µF 10 % 20 V
ParameterValue
Capacitance22 µF
Voltage Rating (DC)20 V
Tolerance10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ω
Life (Hours)1000 Hours
Ripple Current217 mA
Height - Seated (Max)2.1 mm
Length3.5 mm
Width2.8 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1210
Case Code (Metric)3528
Number of Pins2
Leakage Current4.4 µA
Dissipation Factor6 %
Height1.9 mm
PackagingReel
Voltage Rating20 V
Depth2.8 mm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
PolarityPolar
Voltage20 V